Tisztítókúra
Zsuzsa 2016.01.05. 09:10
Nemcsak a karácsony előtti idegfeszítő hajtás, majd az azt követő nagyszabású evés-ivás utóhatásaként, de az év bármely szakában is úgy érezhetjük, hogy elnehezültünk, folyton fáradtak,levertek vagyunk , nehezen mozdulunk, kevés az önbizalmunk, az életünk egy vég nélküli taposómalom, minden nap egymást érik a problémák, amit alig van erőnk megoldani, folyton akadályokba ütközünk,amik maradék kedvünket is elveszik, nem tudjuk hogyan tovább, nem látunk lehetőségeket.
Ilyenkor jöhet egy jó kis tisztítókúra,főleg, ha januárról és évkezdésről, esetleg újévi fogadalomról van szó.
A tisztítókúrát lehet úgy is végezni, hogy néhány napig szigorúan zöldség és gyümölcsleveket iszunk,könnyűt, minimálisat eszünk, aztán ha letelt az idő és kibírtuk, elkönyveljük az eredményt, hogy ezt is meg tudtuk csinálni. És néhány, a kúra utóhatásaként eltöltött könnyebb,kellemesebb nap után aztán újra visszaállunk a régi étkezésre,,visszatérünk a régi szokásainkhoz és lassan ugyanoda érkezünk vissza, ahonnan valamikor elindultunk.
A jó tisztítókúra több ennél.
Ott már nem csak a hónapok vagy évek során összegyűlt felesleges salakanyagot próbáljuk magunkból kiüríteni, elhagyni.Nem csak ereinket, ízületeinket akarjuk megtisztítani, és felesleges zsírpárnáinktól megszabadulni, hanem lelki értelemben is tisztítást végzünk.
Testünk lerakódásaival együtt rossz beidegzéseinktől, szokásainktól, negtív gondolatainktól is igyekszünk megszabadulni. És ezzel együtt tisztázni, tisztába tenni életünket, vágyainkat, lehetőségeinket. A kúra végén az önmagára talált, megkönnyebbült lélek önmaga okán is új utak felé indul. Új lehetőségek bukkanhatnak fel életünkben, új életszemléletet kezdünk el elsajátítani, új szemüveggel látjuk a világot.
Ahogy testünk megkönnyebbül, úgy frissül fel lelkünk is, és úgy válik ismét erőteljesebbé, mozgalmasabbá, energikusabbá életünk .
Ezért a tisztítókúra több annál, minthogy egy kis ideig könnyűt, keveset eszünk és sokat iszunk.
Ha testi szinten nézzük, a kúra során szervezetünk hatalmas munkát végez, melynek végeredményeként megszabadul azoktól a felesleges, esetleg károssá vált anyagoktól,melyek időről időre lerakódtak sejtjeinkben,szöveteinkben, szerveinkben.
A káros lerakódások kisebb-nagyobb mértékben gátolják az egészséges sejtanyagcserét, így megnehezítik szöveteink és szerveink hatékony működését. Lerakódnak az erek falában, az ízületekben, a májban, terhelik az immunrendszert, elsavasítják a szervezetet, kihatnak mentális és érzelmi állapotunkra és megakadályozzák a szervezetünkben természetesen zajló öngyógyító folyamataink optimális működését is.
Ezek az anyagok a kúra során a sejtekből, szöveteinkből felszabadulnak és a véráramba kerülve kiválasztó szerveinken , a veséken, az emésztőrendszeren, a tüdőnkön és a bőrünkön keresztül eltávoznak.
Ám a tisztítókúra nemcsak a test tisztulása, hanem a léleké is, a kettő elválaszthatatlan egymástól.
Ezért, ha jó és hatásos kúrát akarunk tartani,ahhoz igazán el kell szánnunk magunkat, és megtennünk bizonyos változtatásokat a hétköznapjaink terén is.A kúra idejére,vagy legalább az első három napra vegyünk ki szabadságot, szervezzünk meg egy hosszú hétvégét, amikor senki sem zavar, mondjuk le a tennivalókat és kicsit szűnjünk meg a külvilág számára. Azért hogy a belső világunkra tudjunk koncentrálni, hiszen ez alatt az idő alatt szervezetünk, testünk-lelkünk hatalmas munkát fog végezni, a nagytakarítás bizony kimerítő dolog a szervezetnek is. Szorítsuk minimálisra a külvilág felé való figyelmet, kapcsoljunk pihenő üzemmódba.
Igyekezzünk minél kevesebb stresszel terhelni magunkat. Kapcsoljuk ki a telefont, mellőzzük a TV-t, helyette olvassunk, hallgassunk zenét, esetleg művészkedjünk, fessünk, rajzoljunk, agyagozzunk,barkácsoljunk vagy bármi más kreatív tevékenységet végezzünk,ami nem megterhelő és szeretjük annyira, hogy teljesen kikapcsoljunk tőle.
A legjobb, ha el tudunk vonulni a megszokott környezetünkből, egy szép természeti környezetbe, egy csendes faházba, nyugalmas hétvégi házba vagy diszkrét vízparti , hegyi panzióba.
Oda , ahol a kúra részeként napi 1-2 órás kellemes sétákat tehetünk, igény szerint mozoghatunk, tornázhatunk, jógázhatunk,tai chizhatunk ,kerékpározhatunk , úszhatunk vagy relaxáló meditációt végezhetünk akár odakint, a füvön egy csendes fa alatt is. A friss levegő segíti a tisztulást, a megnyugvást, jót tesz a tüdőnek és a vérkeringésnek is.
Ha lehetőség van rá, szaunázzunk minden nap, ha nincs, reggelente vegyünk hideg-meleg váltózuhanyt és egy nem túl puha törölközővel alaposan dörzsöljük át egész testünket.
Délután tartsunk csendes pihenőt, dőljünk le vagy szundikáljunk 1-2 órát , miközben a májunkra helyezzünk meleg vizes palackot. Míg mi pihenünk, májunk dolgozhat.
A kúra idején min. 3 l folyadékot fogyasszunk. Ásványvizet,gyógyteát,gyümölcs-és zöldségleveket valamint levest.
Nagyon jó hatású például a citromfű-csalán tea,naponta 3 pohárral.( 7,5 dl forró vízbe 1 evőkanál teakeverék, szűrjük le, mielőtt megbarnulna)
Hogy mit együnk, mit igyunk, ez mindenkinél más, attól függ milyen étrendet, tisztító étkezési programot választ.. Általánosan igaz, hogy januárban és téli hidegben nem ajánlott a drasztikus léböjt, igazodnunk kell a kinti hideg időjáráshoz is, és a táplálékot csak módjával megvonni . Mindenképp a tiszta ételek bevitele a fontos, az évszakhoz igazodva.Héjában sült krumpli, forró zabkása,forró rizs, meleg zöldséglevesek, párolt zöldségek minden mennyiségben, esetleg natúr joghurt, Kaukázusi kefír zabkorpával, kis teljes kiőrlésű pirítóssal a gyümölcsök és levek mellé.
Az elején kicsit kellemetlen lehet,amikor testünk reagálni kezd a kúrára,mert a következő tünetek fordulhatnak elő, melyek természetesek és nem kell úgy kiborulni tőle,mert nem tartanak soká :
-
sűrű, sötét vizelet
-
nagy mennyiségű, szagosabb vagy hígabb széklet
-
enyhe fejfájás, émelygés, kis szédülés, mely 2 nap alatt elmúlik
-
szagosabb izzadás, lehellet, lepedék a nyelven
-
bőrünkön pattanások, múló kiütések
-
enyhe hőemelkedés,mely 1-2 napig tart
-
enyhe orrfolyás,bármely nyálkahártya erősebb váladékozása
-
fáradtság, aluszékonyság vagy zaklatottság, idegesség ,mely másnapra elmúlik
A tünetek megjelenése jelzi, a lerakódások kiáramlása a szövetekből a véráramba megkezdődött, ilyenkor több folyadékot kell inni és kicsit mozogni, sétálni,hogy segítsük a végső kiürülést,kipárologtatást.
Szerveink lelki tartalmakat, érzelmeket is hordoznak .
Régóta raktározott, a tudatunk mély zugába söpört, bennünk rekedt negatív érzelmeink is feljöhetnek, kiszabadulhatnak.
Próbáljuk meg eltávolodva, kívülállóként, szemlélőként nézni magunkat, a bennünk zajló érzelmi háborgásokat és tudjuk, hogy természetes dolog történik velünk.
A mozgás és a meditáció segít ,hogy a negatív érzelmek is eltávozzanak belőlünk elfelé utat találjanak.
A kúra végén meglesz az eredmény, mert a megtisztult test és megkönnyebbült lélek immár helyet tud adni építő, jó gondolatoknak, érzelmeknek.
Sokkal frisebbnek, elevenebbnek érezzük majd magunkat, könnyű lesz a testünk, hajlékonyak ízületeink, tág a mellkasunk, jó a kedvünk. Természetesen látjuk milyen szép is újra a világ.
És könnyedébben reagálunk, nagyobb önbizalommal, egyszerűbben utat, megoldásokat találunk mindarra, amit eddig problémának vagy megoldhatatlannak láttunk.
Derűs lesz az élet és tiszta lesz a világ.
Január van, évkezdés. Megéri tisztába tenni életünket, dolgainkat. A világban rengeteg a rossz , óriási változások áradata önt el bennünket.
Ha a világot azonnal megmenteni nem is áll módunkban, magunk lehetőségei szerint tegyük meg, amit kell. Hisz minden az első kis cseppből született.
A legnagyobb óceán is.
|