Táplálkozás : Az elfeledett táplálékok - és a természetes információ |
Az elfeledett táplálékok - és a természetes információ
Zsuzsa 2013.02.10. 19:38
Az egészséges táplálkozásról beszélve egyre gyakrabban merül fel a kérdés,
ha sok gyümölcsöt, zöldséget eszünk, valóban elegendő vitaminhoz, nyomelemhez
és energiához is jutunk ?
.
Az aggályunk úgy tűnik, jogos. Mert mondják, már az alma sem a régi, egyre kevesebb vitamin van benne.
És egyre többet kell enni belőle, ha ugyanazt a tápanyagmennyiséget szeretnénk magunkhoz venni természetesen, amire szükségünk van.
Ezért találták ki a táplálékkiegészítőket. Nagyon sokféle van, különböző " természetes" sűrítmények, kapszulák, porok, tabletták állnak rendelkezésre, hogy megszerezzük belőle mindazt, amit már az átlag gyümölcsökkel és zöldségekkel nem tudunk fedezni.
Csakhogy ezek nem kevésbe kerülnek, és a nagy kérdés mindig az , vajon a vitamin kapszulából mennyi az, ami tényleg fel is szívódik?
Mivel minden szervezet más, másként is hatnak rá ezek a kiegészítők.
Egy-egy pár hetes vagy néhány hónapos kúra idejére alkalmazva még hasznosnak bizonyulnak. Legalább is több hasznuk van egy negatívban levő tápanyagellátottságú szervezetnél.
De azt gondolom emellett nagyon fontos a természetes étkezés, hiszen kapszulák, tabletták hosszú távon nem pótolják azokat a biológiailag aktív anyagokat és életenergiát, amit a táplálékkal meg kéne kapnunk.
Való igaz, hogy a nagyüzemben termesztett zöldségek, gyümölcsök egyre szegényebbek tápanyagokban, zamatban, ízanyagban.
Ha csak nincs kiváló biogazdaságod, vagy ilyen termesztőkkel kapcsolatod, nem sok esélyed van arra, hogy pusztán zöldségekből teljes értékű tápanyagokhoz jussál .És a biotermesztésű növények a piacokon jóval drágábbak is. A természetes utat bizony meg kell fizetni.
Hiszen nagyobb a rizikója a termesztésnek a növényvédőszerek kiküszöbölésével.
Hallottam olyan kezdeményezésről, ahol a városlakók szerződést kötnek kistermelőkkel és hetente egyszer tele láda friss zöldséget kapnak, olyat ami éppen termett. És hajlandók e szerint főzni is. Újra hozzászoknak a családdal ahhoz, hogy amit az időjárás és a föld ad, azt esznek. Ha a héten a jég elverte a borsót, de szépen termett a spenót meg a karalábé, akkor abból kapnak többet. Vagy ha jó volt a bodzavirág-termés, bodzaszörpöt isznak bőségesen. A termelők sok helyen a feleslegből háziszörpöt, lekvárt , paradicsomlevet is készítenek és tesznek a dobozba szépen elkészítve, kamrakészen.
Ez mindenkinek előnyös, a termelő is biztos benne, hogy elkel a termés, a vevő pedig abban, hogy zamatos bio-árut kap, vegyszermentesen, ráadásul a személyes kapcsolat miatt nagyobb kedvvel, szeretettel termelve. Az ilyen gyümölcsök, zöldségek ízesebbek, értékesebbek, mint az átlag zöldségüzletek vagy hipermarketek paradicsomai, sárgarépái, és sok más zöldségei, gyümölcsei.
De mit tegyél, ha nincs lehetőséged értékes biogyümölcsökhöz jutni , nincs pénzed drága táplálékkiegészítőkre vagy ha csak nem szeretnél kapszulákat enni ?
Még mindig ott vannak az elfeledett táplálékok. A taoisták elfelejtett táplálékoknak nevezik őket, erdők, mezők
növényeit. Fűk, fák, bokrok és virágok.
Úgy ahogy a "Jóisten " megteremtette őket, szabadon, vadon nőve.
Mi leginkább gyógynövényekként ismerjük őket, de nem csak a gyógyhatásuk miatt tesznek jót.
Olyan nyomelemek, értékes ásványi anyagok vannak bennük, amire a szervezetünknek nagy szüksége van, jól felszívódó és abszolút természetes állapotban.
Fűben, fában az orvosság. És az egészség is.
Bár a föld egyre szennyezettebb és egyre kimerültebb tápanyagtartalmát nézve, erdők, mezők még mindig tisztább és jobb minőségű táptalajjal rendelkeznek.
A vadon termő gyógynövények rengeteg hasznos kiegészítő tápanyagot tartalmaznak, olyanokat is, amiket talán nem is ismerünk .De valószínűleg nem is tudományosan kell ezt ismernünk.
Az erdő és a mező még mindig magasabb energiaszinttel rendelkezik, így az itt szedett füvek, gyökerek, különböző termések is tartalmazzák azt a magas életenergiát, amit a nagyüzemi termesztésű zöldségek, gyümölcsök már csak csökkentett formában.
Csak javasolni tudom, hogy bátran és rendszeresen igyunk gyógyteákat, nem csak a gyógyhatásuk miatt. Számos nélkülözhetetlen anyagot, biológiailag aktív enzimeket, fontos nyomelemeket veszünk így teljesen természetes módon magunkhoz.
Bízzunk az érzéseinkben, ha már rendelkezünk egy alap gyógynövényismerettel, nem mindig tudományos hatásmechanizmus alapján kell elkészíteni a teakeverékeket , hanem sokkal jobb érzés alapján.
Sokszor nem is tudjuk , mire van szükség, de szervezetünk jelzi, ha nagyon megkívánunk valamit.Vagy jól esik, finom ízét érezzük, mégha lehet, hogy egyébként keserű is. Akkor abban olyan anyagok vannak, amire szükségünk van, amit sejtjeink jól fel tudnak szívni és kell nekünk.
Erdők, mezők talaja természetes úton táplálódik. És az itt termett fű, gyökér, levél vagy termés más ízű, mert gazdagon tele van természetes tápanyagokkal .
De nemcsak fizikai tápanyagok vannak bennük, hanem olyan finomanyagi információ is, amitől ha elfogyasztjuk, sokkal élettelibbé, teljesebbé válunk .
Mert ezek a növények tele vannak láthatatlan, tápláló energiákkal is. Amint megízleljük őket, érzékeinket megérintik új, ismeretlen ízek, illatok - szokatlan, láthatatlan üzenetek. Mert a föld, ami táplálójuk volt, tele van az erdei patakok tiszta ízével, hajtásaik, leveleik érintkeztek erdők, mezők illatos, zamatos lélegzetével, átitatódtak a szél erejével, a lombok susogásával, a madarak hangjával, egyszóval a természet élettel teli, élő energiáival is.
Erre is nagy szükségünk van. Megfigyelték, hogy az a növény, mely olyan helyen él, ahol erősebben ki van téve a természet viszontagságainak, az emberi szervezetre is immunerősítő hatással van. A növény a megszerzett szívósságot, életerőt át tudja adni nekünk embereknek is.
Persze jó, ha valaki a kertjében is tud termeszteni gyógynövényeket. De még jobb, ha néha kimozdul a zöldbe és maga gyűjti be egy- egy kirándulás alkalmával a kellő növényeket.
Csak körül kell néznünk és teljesen ingyen feltölthetjük éléskamránkat ezekkel a csodálatos táplálékkiegészítőkkel, gyógynövényekkel.
Az elfeledett táplálékoknak talán most van itt az ideje, hogy előtérbe kerüljenek, mert a föld kimerülésével számunkra egyre hasznosabb anyagokat tartalmaznak és egyre nagyobb szükségünk van rá.
Én gyakran készítek gyógynövényteákat , amit 3-4-5 vagy még többféle növényből állítok össze.
De most, hogy vége felé járunk a télnek, pusztán a tavasz közeledte miatt is érdemes a szervezet megújuló
folyamatait egy kis tisztítással vagy nyomelempótlással megtámogatni.
Fűk, fák, virágok még mindig itt vannak körülöttünk. És a világunk nehéz helyzetét látva a
legegyszerűbb megoldáshoz is fordulhatunk.
Csak egy kicsit körül kellene nézni.
Fűben , fában, körülöttünk még mindig itt él és virul az, amire szükségünk van.
Fű, fa, virág itt élnek, lélegeznek velünk, és segítenek minket az egészség elérésében, életerőben, energiában.
Csak lépnünk kéne egy lépést vissza, hogy rátaláljunk újra a természetre.
Igen, a gyógyteákat naponta forrázni, szűrni kell. És időt kell szánni rá,- és el kell menni időnként a természetbe és gyűjteni kell. Szárítani kell, foglalkozni vele.
Bizony ennél sokkal egyszerűbb egy vitaminbogyót bekapni.
De hova sietünk , hova hajtunk ? Épp a normális, egészséges érzékelésünktől, természetes ingereinktől, az élettől hajtjuk egyre távolabb magunkat. Talán nem épp ettől vagyunk betegek is?
Az erdőnek illata van, fűnek, virágnak, gyökérnek , levélnek tapintása van, színe, szaga, kisugárzása, sokfélesége, egyénisége van, ami mind felébreszti az érzékelésünket.
A kapszuláknak nincs szaguk, vagy ha van is, nem természetes.
A világban rengeteg mesterséges információ lüktet, áramlik.
Pedig talán nagyobb szükség lenne az éppilyen sok természetes információt magunkba gyűjteni. Mert ezzel észrevétlenül megteremthetnénk magunkban azt a rendet is, amire annyira vágyunk.
Néha ki kell menni a természetbe. Nem csak azért, mert ott több oxigénhez jutunk.
Hanem, hogy arcunkat megérintse a levegő, hajunkba suttogjon a szél, orrunkat átjárja sok elfeledett illat és az az életenergia , mely lényünket életre szólítgatja.
Lábunk járás közben beszélget a földdel, a sár, a por, a göröngyök mesélnek nekünk. Fülünk kinyílik rengeteg élő hangra, szemünket simogatja a messzeség, és lényünkhöz szól megannyi szín, - nem harsányan, hanem szelíden, természetesen. Ha többet vagyunk kint, meghallhatjuk azt is, hogy dallam játszik a fák, a bokrok és virágok között, szimfóniát zengenek a hatalmas mezők, a hegyek, a völgyek, a felhők és az ég is. Rejtjeles üzenetekkel kommunikál velünk a világ amikor szikrázóan ránk ragyog a nap, megérint egy kis melengető fénysugár, elér egy lágy szélfuvallat , vagy bőrünket permetezi az eső.
Szükségünk van erre, mert ez is táplálék, a nélkülözött természetes inger, az élő információ.
A füvek, fák, erdők, mezők növényei ezt közvetítik nekünk, akár kimegyünk és erdőt járunk, akár a teájukat készítjük el. Arra időt és pár perc figyelmet szánva, hogy tapintsuk őket, beszívjuk illatukat, ízlelgessük zamatukat, elfogadva akár különös, szokatlan ízüket is.
Táplálják a sejtjeinket, tisztítanak, láthatatlanul segítik öngyógyító folyamatainkat, megemelik energiaszintünket, ha kell szelíden nyugtatnak, ha kell, felfrissítenek és erőt adnak. Hosszú távon hozzásegítenek, hogy ismét teljes értékűen, egészségesen érezzük magunkat.
A világon nagyon sokan élünk. Tele vagyunk mesterséges információval, érzékeinket kifárasztó, túlingerlő, zavaróan káros rezgésekkel. Amik egyre nagyobb tompultsághoz vezetnek, energiahiányhoz, érzékeink elsorvadásához.
A természetes inger, az élő információ újra életre rázza, finomítja , nyugtatja és egészségessé teszi érzékelésünket , - testünket, lelkünket is.
Sokan vagyunk a Földön.
Gyakran a környezet kizsákmányolásával vagy mesterséges manipulációval érjük el, hogy elegendő táplálékhoz juthassunk.
De hiába termelünk óriás mennyiségben ételt, mégis kevés az energiánk, kevés a tápláló ételünk, hiányos, kimerült a szervezetünk.
Kevés a valódi tápanyag, s lassan elfelejtjük a természetes ízeket is.
Az elfeledett táplálékok ritka értékeket hordoznak.
Füvek, fák , virágok.
Mind itt vannak körülöttünk, talán kicsit arra is várnak, hogy újra felfedezzük, értékeljük őket .
Nemcsak egészség- divatból , nemcsak egy " biohullám" miatt, nemcsak betegségből kétségbeesetten kiutat keresve, hanem természetes emberi érdeklődésünkből kifolyólag is.
Ők is egy szál, egy csodálatos kapocs természetes belső rendünk megteremtéséhez .
S ha figyelmet szentelünk nekik, még az is lehet, hogy egészen új utakra visznek minket , olyan csodák birodalmaiba,
melyekről eddig nem is álmodtunk. ...
|