A Solar plexus
Zsuzsa 2012.01.18. 10:48
Amikor belső szerveink és érzelmeink kapcsolatáról beszélünk
meg kell említenünk azt a részünket , mely az egésznek az összehangolója ,
irányítója, amit úgy hívunk : Napfonat . A Nap a kiteljesedés , a mindenre szétsugárzó , mindent éltető béke
szimbóluma is, nem véletlen, hogy e fontos szervünk erről kapta a nevét.
A SOLAR PLEXUS
A régi taoisták tanítása szerint testünk két agy irányítása alatt áll.
Egyik a fejben található már ismert agyunk, a másik a szívünk alatt található solar plexus vagy napfonat .
A solar plexus egy fontos idegsejthálózat , mely a mellkasban a szív alatt, a gyomor mögötti részen helyezkedik el.
A napfonat szoros idegi kapcsolatban áll a hasüreg belső szerveivel, szorosabban, mint a fejben található agyunk , ezért a taoisták a solar plexust „ altesti agy „-nak is nevezik.
Ez a fontos idegközpont tartja egyensúlyban a belső szervek működését.
Jelenléte normál , kiegyensúlyozott állapotunkban alig vagy egyáltalán nem érzékelhető.
Azonban amint erős érzelem fog el bennünket, nagy öröm ér, vagy harag, gyűlölet tör elő belőlünk, egyből érezhetővé válik. Ilyenkor nagyon is határozottan érzékeljük a helyet a testünkben, ahol ezeket az erős érzelmeket megtapasztaljuk. Egy egy érzelem a finom ideghálózaton keresztül minden belső szervünk működésére kihat. A taoista felfogás szerint az erős érzelem keletkezésekor valamely szervünk mindig zavart szenved. Ha kiegyensúlyozottak vagyunk, bennünk minden akadálytalanul áramlik , minden szervünk nyugalomban és észrevétlenül működik, belsőnkben kellemes béke van.
A SZERVEK ÉS AZ ÉRZELMEK
A taoisták szerint az izgalom a szívet érinti legerősebben, a harag a májat, a nyugtalanság a lépet és a hasnyálmirigyet, a bánat a tüdőt , a félelem a veséket. Ezek az érzelmek a szervek társszerveire is kihatnak, így a túlzott izgalom árt a vékonybélnek, a véredényeknek és a nemi szerveknek is . Az erős harag megzavarja az idegrendszert , a májat és az epét is. A nyugtalanság , aggodalom , túlzott lelkiismeretesség a lépen és hasnyálmirigyen kívül a gyomor és az izmok egészséges működését is gátolja.
A túl sok bánat a tüdőre hat, de mellette a vastagbélre, a bőrre és a hajra is, a nagy félelem pedig károsítja a vesén kívül a hólyagot és a csontrendszert is.
Nem csak a negatív ,hanem a túl erős pozitív érzelmek is megzavarják a belső szerveket.
Ám mégse gondoljuk hogy az érzelmeink annyira káros dolgok hogy ezek után az indulatokat teljesen száműzni kell egészséges életünkből.
Egy kiegyensúlyozott működésű solar plexus mellett a belső szervek hamar túlteszik magukat az izgalmakon. Az érzelmek pedig átáramlanak rajtunk .
Ahelyett hogy az eszünkkel megpróbálnánk száműzni az érzelmeinket, helyette inkább a plexus solaris működését kellene erősíteni , kiegyensúlyozottá tenni. A belső békét nem tudja befolyásolni a logika vagy a gondolat. Ezt olyan erő képes irányítani ami független a gondolattól.
Hányszor éltünk át olyan helyzetet, amikor csődőt mondott az eszünk vagy a logikánk ? És az érzelmeink pillanatok alatt áttörték az ésszel felépített korlátokat, fejünkben elkészített brilliáns terveket, vagy szilárdnak hitt védelmi falainkat ?
Sokszor tapasztalhattuk, milyen hasztalan a védekezésünk a szerelem vagy a gyűlölet erős , magával ragadó hullámai ellen.
A kommunikáció során, miközben szavakat cserélünk egymással, érzelmi kommunikáció is történik. Akár hangsúlyosan, akár alig láthatóan, de érzelmeket keltünk egymásban, oda és vissza, szavakkal vagy szavak nélkül, puszta lényünkkel, gondolatainkkal. A sokszor ok nélküli szimpátiát vagy unszimpátiát is a napfonatunkban levő idegközpontunkban érezzük.
A KÉT AGY EGYENSÚLYA
A valódi indulatok, érzelmek itt, a solar plexusban keletkeznek. A fejünkben működő agyunk másfajta feladatot lát el , inkább mint egy óriási információs könyvtár, emlékeket, képeket, gondolatokat tárol, de az érzelmek sokkal inkább a solar plexusban manifesztálódnak és így erősen hatnak belső szerveinkre is.
A taoisták egyik titka, hogy eltérően a legtöbb vallási vagy világi felekezet által képviselt állásponttól a solar plexus fejlesztésére, megerősítésére helyezik a hangsúlyt.
A legtöbb vallásos vagy más spirituális csoport az agyat próbálja programozni, kitisztítani, lenyugtatni, relaxált állapotba hozni. Ám ezzel gyakran arra is sarkall, hogyan fojtsuk vissza érzelmeinket agyunk és programozottságunk vagyis az értelem segítségével.
Első látásra ez az álláspont a stressz kiküszöbölésére logikusnak és elfogadhatónak tűnik, és agyunk kiválóan is reagál a programozásra. De életünk bonyolultabb problémáinak megoldásában a programozottság révén nem tudunk rugalmasan alkalmazkodóvá válni és a szubjektív helyzetek megoldhatatlanná válnak. Ekkor pedig az agy frusztrálttá, zavarodottá válik. Ilyenkor jön az, hogy szívünk ellentmond az eszünknek.
A taoizmus szerint az eredendően zavartalan, vagyis a békés érzelmek a belső szervek kiegyensúlyozott működéséből erednek. De ha felborul az egyensúly, valamelyik szerv békétlenné válik, túl vagy alulműködik, bármely okból is, az a két agy egyensúlyát is felborítja.
A legfontosabb a két agy működésének egyensúlyát megteremteni.
Sok iskola, vallás és spirituális gyakorlókör azt javasolja, hogy a stressz csökkentésére lassítsuk az agy működését. A meditáció átmenetileg szünetelteti a gondolkodási folyamatot. A stressz ellen védekezzünk meditációval. De ez a felgyorsult életritmusú emberek tömegeinek akár károkat is okozhat. Azzal, hogy az agyat másfajta , lelassult ritmusra késztetjük, pótlólagos feszültség, láthatatlan belső stressz keletkezhet.
A meditáció pedig az agy fejlesztése mellett nem erősíti a solar plexust. Így a két agy között fokozódik a feszültség. A solar plexus gyakorlatai során ilyen mellékfeszültség nem lép fel. Mert az agy működését nem programozza, nem akar külső behatással lassítani egy természetes működést.
A keleti embereket látva sokszor higgadt fej, tisztább arcvonások és bátrabban kifejezett érzelmek a jellemzők. Gyakran indulattal, a gyomrukból beszélnek, az arcuk mégis nyugodt marad.Ha azt kérdezed, hol hozzák a döntéseiket, még az üzletieket is, ők a gyomrukra vagy az alhasukra mutatnak. Ők „ hasból” gondolkodnak, míg mi , európaiak inkább fejből.
A nyugati világban ezért nagyon gyakori az agy túlterheltsége.
Ha szeretnénk egyensúlyt teremteni két agyunk között, jó ha idejében felismerjük agyunk túlterhelésének jeleit :
- fejfájás, nyakmerevedés, vállak merevsége, zavarosság, téveszmék, feledékenység, szétszórtság.
A fejfájás megintcsak az agy túlterhelésének jele a két agy közti egyensúly zavara miatt. A nyak és a váll feszültsége azt jelzi, hogy az agyhoz legközelebb eső idegeket elárasztja ez a túlterhelés.
Ugyanígy jellemző a felfúvódott, nagy has, mely a solar plexus csökkent működését mutatja.
Ezen tüneteknél a solar plexus gyakorlatát kell elvégezni, amivel második, alhasi agyunkat erősítjük.
A SOLAR PLEXUS VISSZAFEJLŐDÉSE
A második agyunk csecsemőkorunkban még nagyobb irányító szerepet kap, mint a fejben levő. A csecsemő még bátran kinyilvánítja érzelmeit. Nem gondolkodik, nincsenek benne gátak, felső agya még tiszta és információmentes. A mesterséges neveléssel a felnőttek fejleszteni kezdik a fejben levő agyat, amely hatalmas fejlődésnek indul. Megkezdődik a tanulás folyamata, a szabályok, tapasztalatok, élmények , képek begyűjtése, és a solar plexus egyre kisebb szerephez jut . Egy civilizált társadalomban az érzelmeket csak korlátozottan lehet kinyilvánítani, ez pedig a természetesen feltörő érzelmek elfojtásához, ellenőrzéséhez, felülírásához vezet. És így a solar plexus is fokozatosan elcsökevényesedik, visszafejlődik. Ami egy csomó betegség kialakulásához vezet. A civilizált társadalmi szokások megteremtik a civilizációs betegségek sorát is.
Az agyunkra egyre nagyobb nyomás nehezedik, s az elfojtással hozzájárulunk egyre több testi és pszichológiai probléma megjelenéséhez. A fejünkben levő agy, mely eredetileg fontos hogy tisztán működjön és tiszta információt tároljon egyre rosszabbul működik, egyre zavarosabbá válik és elködösítik a benne levő valódi információt és valódi bölcsességet, természetes intelligenicát is.
A SOLAR PLEXUS ERŐSÍTÉSE , AZ ÉRZELMEK MEGÉLÉSE
A solar plexus fejlesztésével gondolatainkat és érzelmeinket összhangba hozhatjuk. Érzelmeinket megélhetjük anélkül hogy félnünk kéne tőlük vagy elfojtanunk. És másokat sem terhelünk a lappangó, váratlanul, rossz helyen feltörő indulatokkal, érzelmekkel, mert időben kiengedjük , átengedjük magunkon.
A két agy egyensúlyának megteremtése társadalmunk feszültségeit is jelentősen csökkenthetné, amely a zűrzavar , a békétlenkedés , a háborúk és természeti katasztrófák melegágya.
Az emberek természetes igénye, hogy az érzelmeiket megéljék. Ezért bukkanhat fel az emberekre nagyon jellemzően a nagy érzelem, a szerelem is, mely a társadalom korlátait nem tűrve a legkülönbözőbb korokban ,időkben , népcsoportokban, gazdagságban, szegénységben, fiatal és idős korban is bárhol megjelenik ,bárkire hat, ellentmond az észnek és újra rendezi a valóságot.
Vajon miért tudnak embertömegeket a TV-hez szögezni a véget nem érő szappanoperákkal ? Az érzelmek , a szeretet és gyűlölet felfokozott bemutatásával a belső vágyunkat, a ki nem mondott, meg nem élt érzelmeinket mutatják meg, mégha kicsit torz módon is.
Vajon emberek mások érzelmi viszonyaiban élnék ki magukat a TV-n keresztül , ha a sajátjukat társadalmi szinten egészségesen meg tudnák élni ? Kit lehetne akkor már szappanoperákkal kábítani , amikor rájönnének, hogy saját életük százszor valódibb, izgalmasabb bármilyen filmbélinél ?
Ha érzelmeinket megtanulnánk újra szabadon megélni, megszűnnének a szélsőségek, a túlkapások is.
Kicsit téves elferdítés az, amikor azt a bölcsességet , hogy kövesd a vágyaidat, úgy értelmezik, hogy akit gyűlölök gondolkodás nélkül öljem meg, akit szeretek azt meg tegyem magamévá. A vicc szerint is, ha minden ember kiélné a vágyait, akkor az utcán csak terhes nők és halott emberek lennének.
Igen, valóban ez történne, ha a ki nem élt, hosszú ideig elfojtott vágyainkat engednénk ki. De az egyensúly a solar plexusban , érzelmeink helyes mederbe terelése, megélése, szükségtelenné tenné, hogy idáig fajuljanak a dolgok.
Az érzelmek is a helyükre kerülnének. És természetesen élhetnénk, a napfonatunkból érezve, annak egyensúlyában, mindenre kisugárzó , rendíthetetlen belső békében.
Talán érdemes mindezeken elgondolkodni ha testünk-lelkünk egészségét, egyensúlyát szeretnénk visszaállítani, és kis figyelmet szentelni erre a fontos irányító szervünkre, a csodálatos solar plexusra is.
A Solar plexus gyakorlatának leírása megtalálható a Tai chi a gyógyításban c. rovatban .
/ A taoista gondolatok és a gyakorlat Az öngyógyítás teljes rendszere c. könyv nyomán /
|