KÉK DARU BARÁTI KÖR ÉS TAI CHI KLUB
KÉK DARU BARÁTI KÖR ÉS TAI CHI KLUB
Tartalom
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
css
 
Táplálkozás
Táplálkozás : Jin és yang a táplálkozásban

Jin és yang a táplálkozásban

Zsuzsa  2011.08.11. 09:14

 

Az energetikai egyensúly mint bármi másban, a táplálkozásban is  fontos.

Íme néhány érdekes összefüggés a keleti energetikai felfogás és a táplálkozásunk között. 



A keleti felfogás szerint a táplálkozásban, az ételeinkben is megtalálhatjuk jin és yang minőségeit.
Ha egészségesen akarunk táplálkozni , itt is az egyensúlyt kell megtalálnunk.

Ételeink elkülöníthetők jin illetve yang típusú ételekre.

Jin típusúak :

gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek, cukor , alkohol

Yang típusúak :

gabonafélék , hús , tojás, olajos magvak , só, fűszerek

( Egyes felfogás szerint a gabona középen található, semlegesen jin és yang között ,  abszolút  energetikai közép pl. a barnarizs.)

Minél több a jin jelleg egy ételben, annál puhább, édesebb, levesesebb,  folyékonyabb, hidegebb.


Minél több a yang minőség, annál keményebb, sósabb,szárazabb, szilárdabb és forróbb.


Az ételkészítési eljárásokkal  is hatással vagyunk ételeink energetikai minőségére.

Ha bármiféle hőt közlünk az étellel, illetve arra törekszünk hogy a nedvességtartalmát csökkentsük , - sütjük , forraljuk ,sűrítjük, aszaljuk, szárítjuk, azzal yangosítani fogjuk. Ugyanígy akkor is, ha sózzuk  vagy csípőssé, fűszeressé tesszük.

Jinessé tesszük ételünket, ha hígítjuk, édesítjük, tejesítjük, pépesítjük és hűtjük.

Étkezésünkkel , ha egyensúlyra törekszünk, érzékenyen oda kell figyelnünk és kiegyensúlyoznunk  környezetünk éghajlati szélsőségeit is. Ez kívánatos energetikai szempontból is.

Télen, különösen ha nagy hideg van, jobbak a  yangos, forró, sós, csípős , húsos ételek , sajtok közül a keményebbek, nyers helyett a  párolt zöldségek . Ilyenkor ajánlhatóbbak  a száraz , sült tészták, aszalt gyümölcsök, olajos magvak, és a  gabonakásák is inkább sósan .

A nyári nagy melegben jobbak  inkább a húsmentes könnyebb ételek, a leveses édes gyümölcsök, a  zöldségek nyersen , hideg friss saláták, hideg levesek, joghurtok, kefírek, lágy sajtok valamint az édes kásák,  főtt tészták.

Jó példa a rizs, melyet kétféleképpen, jangosan és jinesen is elkészíthetünk.

A fagyos télen, amikor a csontjainkig átfázunk , yang-ételre van szükségünk, ilyenkor jobb, ha a rizsbe teszünk húst, zöldséget és forrón, fűszeresen, csípősen tálaljuk.

Egy kánikulai napon inkább főzzük meg tejberizsnek , édesen, szegfűszegesen, citromosan, tegyünk bele málnát, szedret vagy őszibarackot, és mentalevéllel , lehűtve gyümölcsrizsként kínáljuk.
Igazi jin-étel, forró napokon kellemesen hűsítő hatású.

A keleti felfogás szerint az alkohol is jin jellegű.
Bár a borok és a töményebb italok először átmelegítenek, a későbbi lazító hatásuk miatt inkább jin állapotot idéznek elő. A részegséget a kínaiak abszolút jin állapotnak tekintik .


Télen fahéjjal, szegfűszeggel fűszerezve jobban esik,  - yangosabb a forralt bor. Vagy a forró karácsonyi puncs.


Nyáron pedig inkább hűsítő - jinesebb a hideg sör  vagy az édes hideg koktélok.

Ha a jin és yang egyensúlyát nézzük, energetikai szempontból is hasznos, ha a zöldségek, gyümölcsök közül inkább az idényjellegűeket fogyasszuk.
Télen együnk  almát , körtét , aszalt gyümölcsöket, sütőtököt,  sült gesztenyét vagy csonthéjas gyümölcsöket : diót, mandulát, mogyorót . És csak ritkán fogyasszuk  a meleg égövről származó hűsítő , leveses narancsot, mandarint, ananászt.
A banán ajánlhatóbb, mivel nem olyan leveses, kevésbé jines, mint egy narancs.

Zöldségek közül is a minél természetesebben elállót, a pincékben tárolhatót részesítsük előnyben, burgonya, sárgarépa, más gyökérzöldségek, káposztafélék, cékla, sütőtök.
És másodsorban nyúljunk csak a nyáron eltett mirelit zöldséghez, gyümölcshöz.

Mindig a természetes a legjobb.

Tavasztól késő őszig, amikor  szabadon teremnek a gyümölcsök és a zöldségek, érdemes mindig azt enni, aminek éppen az ideje van.
( A piacokon akkor a legolcsóbb is.)

Ha ezt követjük, természetesen igazodunk az évszakokhoz is. A természet ősi  rendszere nem véletlenül alakítja a gyümölcsök és zöldségek érési idejét sem.
Megfigyelhetjük, hogy amint melegszik az idő, haladunk a nyár felé, egyre jinesebb jellegű, édesebb , puhább és levesesebb gyümölcsök kezdenek érni. A májusi melegekben már beérik a cseresznye, a meggy és az eper, ami jinesebb jellegű a keményebb  téli almához, körtéhez képest, aztán jön a még puhább málna, végül mire az idő leg-yangosabbra fordul, tombol a nyári hőség, akkorra érnek be a leglédúsabb és legédesebb , vagyis legjinesebb gyümölcsök, a dinnye, az őszibarack és a nyár végére  a szőlő .
Ősszel , közeledve a hideg felé, a télálló, yangosabb gyümölcsök érnek , az alma, téli körte , a gesztenye, a dió, mandula és a mogyoró.

Ugyanígy megfigyelhető nemcsak az évszakok, de  a napi  időjárás és a táplálkozás jin és yangos ritmusa is.
Amikor nedves, hideg, vagyis  jines idő van,  hidegfront tör ránk, szívesebben eszünk forróbb, szárazabb, nehezebb, yangos ételeket, mígha melegfront tör be, kevesebbet kívánunk enni és előnyben részesítjük az édesebb, hígabb , könnyebb jinesebb ételeket.

Jin és yang minőségei észrevétlenül is jelen vannak életünk minden pillanatában, ételeinkben és táplálkozási szokásainkban is.
Szervezetünk finom hálózata , észrevétlen receptorai  érzékenyen reagálnak  környezetünk változásaira.
Sokmindent táplálkozásunkban is ősidők óta ösztönösen érzünk, tudunk. Az energetika mindenütt jelen van, akár tudunk róla, akár nem .

Többek között ezért nehéz és nem is javasolt egy szigorú táplálkozási rendszerhez mindig betű szerint ragaszkodni , mert ahogy a természet, úgy szervezetünk is egy folyton változó , nyitott rendszer, amit környezetünk energiái erősen befolyásolnak.



















,

 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Tartalom

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!