Természetjárás : A TELJESĪTMÉNYTÚRÅRÓL avagy: - Mi vár rád, ha beneveztél... |
A TELJESĪTMÉNYTÚRÅRÓL avagy: - Mi vár rád, ha beneveztél...
Zsuzsa 2010.10.29. 20:51
Régóta úgy érzem , hogy teljesítménytúráink valójában önismereti tanfolyamok , rövidített , egy napos időtartammal, ám annál intenzívebben. Ugyanis itt egy nap többet ér , mintha egy hetes szokványos táborban vennénk részt. A szenvedéseivel és a felszabadító felismeréseivel együtt bátran ajánlhatnánk bárkinek, aki igazi önismereti fejlődésre vágyik.
Mi is az a teljesítménytúra?
Nem egy szimpla kényelmes kirándulás a természetben. Bár az is benne van.
Mármint a kirándulás. A kényelmes kevésbé. Itt szintidőre kell megtenned választásodtól függően 10,20,30,50 vagy akár 100 km - t adott útvonalon, hegyen - völgyön, erdőkben, falvakban, túristajelzésekkel ellátott utakon a rajttól a célig. A rajtnál kapsz egy itinert, és az ott leírtak segítségével kell megtalálnod különböző ellenőrző pontokat, ahol lepecsételik a papírod, kapsz egy kis frissítőt is, majd ha megvolt az összes ellenőrző pont, a végén szintidő alatt be kell érned a célba.Ott megérdemelt pihenés, no és oklevél és elismerő kézfogás vár a rendezők részéről.
A tempót te választod meg, de ha szintidőre be akarsz érni, akkor bizony erősebb tempóval kell haladnod, mint egy átlag gyaloglás, akár 6, 8 10 vagy még több órán keresztül, és csak rövid, 10 perces pihenőket érdemes tartani. A szintidő végét jelzi a söprő feltűnése, aki az a pontőr, aki végigjárja a távot, és aki mögötte halad, az már szintidőn kívül fog célba érni.
Persze, ha szintidőn kívül vagy, különösen, ha az első túráidat járod, az is nagyon szép teljesítmény. És minden elismerés megillett. Néha a legrutinosabb túrázók is benéznek egy túrista jelet, vagy adódhat bármi, ami miatt nem épp időre sikerül. De majd jön a következő túra.
Ezt az írást egy kis ajánlónak is szánom mindazoknak, akik még nem próbálták, de kíváncsiak rá , mit is kaphat a túrák során az ember , milyen élmények várják , ha benevez egy ilyenfajta kalandra .
Az ajánlást talán így kezdhetném : intenzív önismereti trėning, lenyűgöző természeti környezetben.
Itt garantáltan meghaladhatod eddigi önmagad, átlépheted határaidat, leszámolhatsz az illúzióiddal, megtanulhatod kezelni a csalódásokat , és előhozhatod , megismerheted , majd elhagyhatod a félelmeidet . Kitolódnak fizikai és szellemi határaid, élesedik az érzékelésed, megtanulhatsz játszani térrel és idővel , átértékeled életed dolgait , megtanulsz küzdeni, a legapróbb dolgoknak is örülni , sírni és nevetni egyaránt .
Ebben a táborban nincs különleges guru, akit imádnod kellene , itt legnagyobb tanítód a Természet . Ő nem várja, hogy leborulj előtte , mégis észrevétlenül rávesz , hogy tiszteld , érezd , szeresd.
Ez a tábor hétvégente zajlik, szombatonként és nem kell drága tanfolyami díjakat sem fizetned , csupán szerény pár száz, esetleg ezer forint az anyagi vonzata, és úgy hívják : nevezési díj.
A tábor különlegessége, hogy miközben minden izomcsoportod intenzív megmozgatásra kerül , ezzel egy időben egyedülálló fizioterápiás kezelésekben is részesülsz .
Itt minden természeti elemmel garantáltan kapcsolatba kerülhetsz :
természetes napfényterápia , páratlan vízterápia, (eső , patak, forrás , néha pocsolya formájában), hatásos melegterápia : intenzív méregtelenítés izzadással , - szauna igénybevétele nélkül ( ! ) . Egyedülálló földterápia , főleg cipőben , ruhában , időnként kisebb sár – és iszappakolás . A levegő elemnek is minden f ormáját megtapasztalhatod : meleg levegő, hideg levegő, fagyos levegő, nehéz ,állott levegő, párás levegő , frissítő fuvallat, szellő, szél , forró szél, jeges szél, viharos szél .
A légzésterápia is nagyon hatásos, megtanulsz rengetegféleképpen levegőt venni, csakhogy elegendő oxigénhez juss : felületes légzés, gyors légzés, lassú légzés , mély belégzés, még mélyebb belégzés ,lassú kifújás, gyors kifújás , pihegés, zihálás, lihegés , fujtatás , esetenként sípoló légzés. Ez hegytetőre való feljutáskor tapasztalható meg legjobban .
Időnként speciális reflexológiai kezelésben is részesülhetsz , azért speciális, mert cipőn keresztül történik, és nem kell hozzá más, mint tartós gyaloglás megfelelően köves terepen . Garantáltan minden talpzónád bizseregni kezd.
Különleges esetekben még az elektrostimulációt is kipróbálhatod , annyi kell hozzá , hogy a túraútvonal szűk ösvényen,működő villanypásztor mellett vezessen el, és előtte jól bőrig ázzál .( Mecsek 35 ) - Mennyi kaland, mennyi izgalom !
És következik a sok lelki gyakorlat , amiknek széles tárházát kínálja ez a tábor .
Például nagyon emlékezetes a - megszabadulás a félelmeidtől – gyakorlat . ( Tavaszi Mátra 20 ) Nem kell hozzá más, csak egy kis éjszakai gyaloglás - lámpa nélkül ( ! ) - , bozótos, köves, vizes területen . A meditatív elmélyülést a sűrű sötétség biztosítja . Itt megismerkedhetsz elméd különböző lényeivel . Nagyon tanulságos. Mivel a sikításodat a rengetegben a kutya sem hallja , (meg nem is kíváncsi rá ), nincs más választásod, minthogy túllépj az egészen . A lelki gyakorlat kiegészítő része még az ösvény megtalálása lábbal való tapogatózás által . Ha a tapogatózás közben a sötétben nem keveredsz bele bozótosba , nem csúszol le vízmosásba, nem merülsz el mocsárban és a lábad sem ficamítod ki a jeges köveken , akkor van rá esélyed hogy végül megtalálod a helyes ösvényt. És mire megtalálod, - láss csodát ! - már el is felejtetted a félelmeidet !
A meditációt még jobb, ha előtte ráhangolódással kezded . Hogy a félelem szépen, fokozatosan kerítsen hatalmába. Például bevált ráhangoló gyakorlat : út szélén ülő, farkashoz hasonlító fatörzsre nézni, szürkületben a szemed sarkából , - futólag .
Időnként az önismereti tábor ürességmeditációkkal is megörvendeztet bennünket.
Ürességmeditáció I : - sötétben maradsz , lámpa nélkül .( Mátra 20)
Ürességmeditáció II : - a kimerültségtől a szemed elől eltűnik a külvilág , később belül is minden megszűnik , a Nirvána állapotába kerülhetsz.( Via Dolorosa 75)
Ürességmeditáció III : - kiürül a kulacsod, egy csepp vized sem marad ( Gerecse 50 )
Félelem legyőzése - gyakorlatok .
A gyakorlatok lényege, hogy először természetesen elfog a félelem, de később garantáltan el is távozik belőled.
Kezdőknek :
- Felnézés az előtted óriásként tornyosuló hegy tetejére. ( - Szentéges Isten! - Na b. szdmeg!! és egyéb felkiáltások hallatása kezdőknél normális. )
- Lenézés a tetőről a mélyben eltűnő, ijesztően meredek ösvényre , ahol pillanatokon belül le kell ereszkedned .
- Távolba tekintés a ködbe vesző hegyek koszorújára , amit még mind időre meg kell másznod .
Bármennyire is rettegsz az elején a feladattól, amint nekiindulsz és azt érzed, hogy egyre jobban fájni kezd a lábad, majd kiugrik a szíved, végül levegőt is alig kapsz, annyira el leszel foglalva az életben maradással, hogy a kezdeti félelem nyomtalanul elillan !
Félelem legyőzése - Haladóknak :
Ezek a helyzetek azoknak ajánlhatók bátrabb megtapasztalásra, akikből a kezdő gyakorlatok már nem váltanak ki félelmet.
- Tempós futás lefelé, köves, morzsalékos hegyoldalon – időnként felbukással .
- Kapaszkodás faágba, ami az utolsó pillanatban letörik.
- Sáros partfalon való felkapaszkodás sorozatos visszacsúszással , - mögötted feltűnik a söprő.
- Keskeny fatörzsön való egyensúlyozás zubogó patak fölött, miközben hátizsákod , (amit elfelejtettél magadra rögzíteni) - hirtelen oldalra billen .
- Szűk sziklahasadékba való beszorulás , kiáltani sem tudsz , társaid sehol.
- Átugrási kísérlet kisebb szakadékon , ami végül is nem sikerül , ott maradsz az alján, bokád meghúzódott, telefonod lemerült és lassan sötétedni is kezd.
Félelem legyőzése – állatos gyakorlatok :
A túrák során gyakran találkozhatunk erdők - mezők különböző állataival. Ezek a találkozások lehetnek kellemesek, de néha egészen félelmetesek is . Így jó alkalmat adnak félelemlegyőző képességünk fejlesztésére . Ilyenek például :
- Szembefutó mufloncsorda a sötétben, a feléd teljes erővel robogó vezérkos a végén észrevesz és a legutolsó pillanatban oldalfelé a bozótosba ugrik, majd követi a csorda. ( Via Dolorosa 75)
- Kerítésbe szorult vadmalac a visítás határán, melletted erőlködik , hogy átpréselje magát . Anya-, apaállat nyugtalanítóan a közelben. ( Tési fennsík 50 )
- Villogó titokzatos szemek a sötétben . Elmekiürítő - gyakorlat.( Via Dolorosa )
- Kérődző szürkemarha bika, aki épp annak a bokornak a túloldalán hever , amelyik mögé sietve leguggoltál, és miközben dolgod végzed , - összenéztek.
Ezek a gyakorlatok erős lélekjelenlétet. kívánnak Így jól edzik idegeinket.
Önismeretünk fejlődésével szorosan összefügg érzékelésünk folyamatos fejlesztése is.
Ilyen a - Mi lehet az avar alatt ?
elnevezésű érzékelési gyakorlat . Időnként az erdőben vastag avarral borított részeken kell haladnunk, ahol előre nem látható mindig, mire lépünk.Ilyenkor gyors érzékkel kell információt szereznünk arról, mi is van a lábunk alatt.
Mi lehet az avar alatt ?
Kő ?
– hegyes vagy gömbölyű ?
- gurulós vagy stabil ?
- Faág ?
- gurulós, hegyes , kiálló vagy roppanós ?
- száraz vagy nedves ?
- Mégiscsak kő ?
– száraz , nedves, sáros vagy jeges ?!!
- Gödör ?
– lapos vagy mély, vizes, sáros esetleg jeges ?!!
- Víz ?
– álló vagy folyó ? - mély vagy sekély ,dagonya, mocsár vagy patak ?!
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre tanulunk meg csupán érzékeinkre hagyatkozva villámgyorsan választ adni , ha már kellő gyakorlatra tettünk szert.
A látásunk, tisztánlátásunk javítása is fontos érzékelésünkhöz , így a túra során időnként előfordulhatnak furfangos szemtréning gyakorlatok is :
- kék jelzés megtalálása 2 cm vékony lombos csemetefa törzsén ( 7 Mérföldes Tekergő )
- kopásnak indult sárga jelzés felfedezése út mellett heverő homokszínű kövön
- friss sárga jelzés felfedezése fehér sziklafalon, vakító déli napsütésben
- zöld és kék jelzés megkülönböztetése szürkületben
- Nehezített gyakorlat :
- zöld jelzés felfedezése fák törzsén - vaksötétben ( Mátra 20 )
Az önismeretünkhöz vezető út elengedhetetlen része, hogy sikeresen megszabaduljunk illúzióinktól is, amik valljuk be, folyamatosan kísértenek minket. A tábor erre is nagyszerűen megtanít bennünket .
Most is érzem a fájdalmas kiábrándulást olyan mondataink után , mint például :
- Nyugi, az ellenőrzőpont még nyitva van!
- Már rengeteget jöttünk .
- Ez lesz az, biztos,hogy itt kell lekanyarodni !
- Kávé van még bőven !
- Semmi vész, a következő ponton kapunk hideg sört !
- Mindjárt leülünk .
- Hál Istennek, már túl vagyunk a nehezén !!!
És másfajta dolgok is illúziónak bizonyulnak. Volt, hogy szilárdan hittük, amikor azt mondtuk :
- Oda lehetetlen felmenni .
- Ezt nem lehet megmászni .
- Itt képtelenség leereszkedni.
vagy amikor azt gondoltuk :
- Az a fatörzs elbír kettőnket ..
Előfordult, hogy biztosan tudni véltük :
- Ma szép időnk lesz.
- Áá, az nem esőfelhő !
- Sebaj, a cipőm nem ázik be …
Aztán kiderült, hogy mégis...
És megtanultuk, naív illúzió az is, amikor úgy érezzük például, hogy :
- Nem bírom !
- Nincs erőm !
- Gyorsabban nem megy !
- Nincs levegőm !
- VÉGEM VAN !!!
Később mindig kiderült, hogy mégse...
És illúzió az is , amikor azt hisszük :
- A sötétben semmit sem lehet látni ...
vagy hogy
- a pocsolyákat mindig ki kell kerülni.
Végül egy utolsó, ami nagy kiábrándulás a túra vége felé ,
amikor úgy hiszed, hogy :
- Van még egy pár száraz zoknim !
...de nincs .
Amikor végre megszabadulsz illúzióidtól elkezded másképpen látni a világot. Átalakul a tér és idő fogalma is, a Természet ráébreszt arra , hogy a tér és az idő is , igenis hajlítható …Úgy is lehetne mondani, a tér- és időérzéked teljesen megváltozik .Sem az idő , sem a távolságok nem ugyanazt a fogalmat jelentik már.
Kiélesednek az érzékeid is . Jobban megérintenek a színek, az illatok, és különösen érzékenyen kezd érinteni az időjárás. Egyből megérzed, amikor megváltozik a szél, felfigyelsz rá, ha hideg szél fúj, ha meleg fuvallat jön, vagy ha feltámad vagy éppen elcsitul . Észreveszed, vannak negatív, rossz kisugárzású helyek, itt minden bajod lehet, még a lábad sem visz úgy,megbotlasz, nem tudsz figyelni, eltévedsz , rájössz , hogy fogyóban a vized, fájni kezd a lábad , vagy összeveszel a többiekkel . A jó helyeken meg csakúgy repülsz , könnyű vagy , jókedvű , minden szép, minden sikerül és csakúgy suhansz együtt a többiekkel .
A tábor kiváló lehetőség arra is, hogy megerősödjön a hited. Amikor eljutsz arra a pontra, hogy már nem tudod, hogyan lesz tovább , honnan lesz erőd ,hogy értek be szintidőre ,amikor kilátástalanul eltévedsz , amikor kétségessé válik, hogy ezt az egészet megcsináld ,akkor valahonnan erőt kapsz újra, valahogy túllendülsz , a lábaid újra elindulnak, megérzed, merre kell menned , „ véletlenül „ felbukkan a helyes ösvény vagy az elveszettnek hitt túristajel. Ezek a megmagyarázhatatlan dolgok annál sűrűbben fordulhatnak elő, minél nagyobb kihívást választasz , vagy csak spontán minél nagyobb kutyaszorítóba kerülsz.
Ekkor elkezdesz hinni a gondolat erejében, az imában, a szellemi segítőkben , és rájössz, sosem vagy egyedül. Az önismereti tábor végén már bátran rá mered bízni magad ezekre a láthatatlan erőkre , mert addigra már olyan állapotban leszel, hogy nem marad semmi, amiben bízhatnál…
Úgyhogy a legkiválóbb spirituális emberré válsz anélkül, hogy mantrákat tanulgatnál és szent szövegeket tanulmányoznál , vagy egy nagyszerű guru beavatásaitól lennél elájulva . A Természet a legjobb mestered . És megtanít mindenre, amit tudnod kell a világról és magadról. Amikor úgy érzed kirántják alólad a szőnyeget, amikor elveszíted a kapaszkodókat, megérzed milyen kicsi is vagy a hatalmas fák és hegyek közt ,akkor megtanulhatod mit jelent bízni a Természetfelettiben.
Ezért a legerősebb imák, fohászok és könyörgések is itt hallhatók, mint például :
- Istenem, adj erőt, hogy erre a borzalmas hegyre fel tudjak mászni !
- Szűzanyám, adj bátorsågot,hogy erről a rettenetes magasról le tudjak jönni !
- Uram segíts, hogy itt ne törjön ki a bokám ( térdem, vállam, karom, csuklóm , nyakam )!
- Istenkém, könyörgök, - LEVEGŐT !!
- Esküszöm, ha itt egyszer épségben lejutok, soha többé :
- NEM iszom, - nem cigizek, nem káromkodok , előre köszönök a szomszédnak…- stb , attól függően mit találunk éppen terhelő bűnnek háborgó lelkünkben !
Gyakran felszakadó kiáltások kilåtástalan helyzetekben :
- Jézus SEGÍTS !!!
- Szűzanyám, ne hagyj el !!!
- Buddha, könyörgök, szüntesd meg a szenvedésem !!!
- Édes Istenem, tartsd távol tőlem a vízhólyagokat. !
- Szent Ég, csak most ne legyen tele a patak !
- Uram, add, hogy elállljon végre az eső !!!
- Istenkém, segíts, hogy ebből a bozótosból kikeveredjek végre !
- Atya-Úristen , itt merre van az út ??
- ÉP ESZEM, ne hagyj el !!!
- Uram, add, hogy legyen még egy UTOLSÓ csokim !
- Istenem , csak a büfében maradjon még sör !
-- Jézus segíts , merre van a mosdó ?
És kerülhetsz olyan helyzetbe, amikor már ûgy érzed, hogy fogalmad sincs , mihez kezdj , ilyenkor csak állj meg ahol vagy és egyszerűen :
- "... MI ATYÁNK , KI VAGY A MENNYEKBEN …..............."
És várd a segítséget. A Mindenható ezernyi formában felbukkanhat : megtalált túristajel, frissítő forrás , iránytű, zsíroskenyér, menedékház, pontőr vagy egy kedélyes söprő, aki megmutatja, merre lett volna a helyes út ,és megkínál a dobozos söréből.
Az általános tapasztalat azt mutatja, fohászunk valójában nem függ vallási irányzatoktól. Volt , hogy egyik csapattársunk egy kimerítő bakonyi túra végén, amikor nagy nehezen feltűnt a cél, így szólt az égre nézve :
- Beértünk.
- ALLAHNAK HÁLA ... !!!!
Ki tudja, milyen megpróbáltatás váltotta ezt ki belőle. De az igazság az, hogy mindegy, kihez fohászkodunk, csak higgyük el, hogy segít, fő, hogy mi erősebbek legyünk tőle.
( A tréning vége felé úgyis rájövünk, valójában saját magunkban tanultunk meg hinni …)
Ennyit pusztán ízelítőül , ajánlóként arról, amit ezek alatt a nagyszerű önismereti táborok alatt átélhetünk . Bármikor, és bárhogyan is lépünk rá erre a kalandos útra , a megpróbáltatás garantált , ugyanakkor az öröm és a fejlődés is!
Csak ajánlani tudom mindenkinek, mindenkor , mert később látni fogjuk, hogy bármit is élünk át a túrák során, , akár jót, akár rosszat , az az önismeretünket csodálatosan gazdagítja és olyan felismerésekehez juttat magunkról és a világról, melyekről utólag csak annyit mondhatunk:
KÖSZÖNJÜK !... MEGÉRTE minden pillanat !!!
|