Meridiánok frissítése - "ütögetős chikung"
Zsuzsa 2010.08.03. 19:28
Ez a gyakorlatsor külső stílusú tai chi chikung, mely ajánlott kezdőknek, haladóknak és azoknak, akik sok belső chikung végzése után egy kis külső stílusú változatosságra vágynak .
A gyakorlatok segítségével izmainkon és a különböző akupresszúrás pontokon ütögetéssel, pontnyomással és különféle masszázsmozdulatokkal végighaladva teljes szervezetünket felfrissíthetjük, energetizálhatjuk.
A chikung rendszeres végzésével könnyebbé, frissebbé, egészségesebbé, lelkünk pedig kiegyensúlyozottabbá, örömtelibbé válik.
A gyakorlatsort bármely napszakban végezhetjük, egyedül vagy csoportosan, leghatékonyabb, ha napkeltekor a szabad természetben van lehetőségünk elvégezni.
Álljunk laza, kényelmes , vállszélességű terpeszben , térdeinket enyhén hajlítva .
- Kezünket ököltartásban tartva , körkörösen dörzsöljük a vesetájékot , amíg veséink jólesően átmelegszenek .
- Ököltartásban, a kézhát bütykeivel átmasszírozzuk a gerinc alsó szakaszát , a derékrésztől lefelé haladva.Ha úgy érezzük, egy-egy csigolyánál hosszabb ideig is elidőzhetünk.
- Ütögetés:
Kezünk ökölben, karjainkat ívben felemeljük, majd az adott területre lazán,lendülettel ráejtjük
- Láb :
- farizmokat kétoldalt (Máj meridián)
- comb külső felét középtájon kétoldalt ( Máj meridián)
- térdhajlatot (Hólyag meridián )
- a térd alatt a sípcsont külső felén a Gyomor 36 pontját ( tigrisszáj-fogás )
- vádlik közepét (Hólyag meridián)
- Kar :
- a csuklyásizmon a két stresszoldó pontot ( kézzel kanalat formázunk )
- a felkar külső oldalán középtájon ököllel ( a két izom találkozásánál a „ fogyókúrás ponton „ Vastagbél 14 )
- a könyökhajlat külső oldalán a behajlított könyökön lévő redő fölött (Vastagbél 11 - vérnyomáscsökkentő )
- a hüvelyk és mutatóujj kézközépcsontjai közti redőben ( Vastagbél 4 - immunerősítő,fájdalomcsillapító )a másik kéz élével
- a csukló redő alatt három ujjnyival, a csukló középtáján , a nagy ín mellett ( Szívburok 7), a pontra ujjunkkal hosszan rányomunk , majd eldörzsöljük - háromszor végezzük mindkét karon
- a tenyérközéppontban felváltva ököllel ( Szívburok 8 )
- A két kart átmasszírozzuk a hónaljtól kezdve a belső oldalon, lefelé a tenyérig, majd a külső oldalon vissza . A két tenyerünket összedörzsöljük , majd a másik karral folytatjuk a masszírozást.
Tö Törzs :
Elülső oldal :
Két karunkat előre kinyújtva , a csípőnket jobbra-balra gyorsan rázva , helyrerázzuk a hasüreg szerveit .
- Az áll alattól kiindulva néhányszor lehúzzuk az energiát a test elülső felén , a Befogadó vezeték mentén . Minden tisztító lehúzás után kezünkről az „ elhasznált , rossz „ csít lerázzuk,eldobjuk.
- Összedörzsöljük a két tenyerünket , ha jól felforrósodott , enyhén V alakban a mellkasunkra borítjuk , hagyjuk hogy átmelegedjen és közben tüdőnkbe mélyen belélegezzük a feltöltő, tisztító energiát.
3-szor végezzük
Fej:
-
A harmadik szemből kiindulva középső ujjunkkal háromszor átmasszírozzuk a szemöldökünket és a halántékot . A halánték akupunktúrás pontjára enyhén rányomunk.
-
Arcizmainkat is körkörösen átdörzsöljük .
-
Összedörzsöljük tenyerünket,hogy átforrósodjanak és szemeinkre borítjuk,egy darabig rajta hagyjuk. Háromszor.
-
Mutatóujjunkkal és hüvelykujjunkkal a fülkagylót is háromszor körkörösen átmasszírozzuk felülről lefelé ,a fülcimpa felé haladva . Itt is, amelyik területnél úgy érezzük, hosszasabban megmasszírozhatjuk .Végül a fülcimpáról a rossz csít lehúzzuk, eldobjuk.
-
A két kezünket a fülünkre tapasztjuk, a levegőt visszatartjuk amíg bírjuk, majd a szájunkat hirtelen kitátva belégzésre elengedjük . Ezt is háromszor.
-
A fejtető legmagasabb pontján ujjainkkal dobolunk .( Kormányzó 20 .)
-
A koponya hátsó felén dobolunk az ujjainkkal, majd a koponya alján levő dudorokat megmasszírozzuk.
-
Fésülés : 10 ujjunkkal , kezeink energiájával átfésüljük a fejünket elölről hátrafelé , a nyaktól az arc elülső részén át a tarkóig .Majd oldalról indulva is fésülünk , középen, ahol a fejtetőn összeérnek az ujjak ,enyhén meghúzzuk a fejbőrt. Az oldalső fésülést is a halántéktól lefelé haladva végezzük a tarkóig. Ezt is háromszor .
Hátulsó oldal:
- Párba állunk a hátmasszázshoz :
- Partnerünk nyakát, vállát , karjait háromszor jól átmasszírozzuk .A gerinc mentén körkörös masszázzsal lefelé haladva átfrissítjük a gerinc melletti hátizmokat . Felváltva jobb, majd bal oldalon is, háromszor. Utána néhányszor lehúzzuk az energiát a gerinc mentén , a kormányzó vezetéken lefelé . A rossz csít eldobjuk, lerázzuk a kezünkről.
- Partnerünk karjait lógatva előrehajlik , mi kanalat formázva tenyerünkkel jól átütögetjük a hátát .( Vesék fölött finomabban .)
Ha egyedül vagyunk, a vállat, nyakat, karokat végigmasszírozzuk, majd a hátunkat,vállunkat amennyire elérjük,masszírozzuk és átütögetjük.
-
- Összezuhanás :
- És elérkeztünk a végéhez, befejezésképpen két karunkat kitárva lábujjhegyre állunk, mélyen beszívjuk a levegőt, majd az egész testet elengedve, a karokat a saját súlyuknál fogva engedjuk lezuhanni, a térdek berogynak , a levegőt a szánkon át mélyen ,gyomorból kifújjuk ( HA - hang ), a karjainkat keresztezve magunk előtt „ összezuhanunk „, a fölösleges energia a talpakon keresztül kiáramlik a földbe .
- Egészséges, szép napot Mindannyiunknak !
-
-
-
A
És
-
|