A daru gyakorlata az egészségért
Zsuzsa 2009.12.11. 16:11
A tai chi filozófiája a taoizmusból gyökerezik.
A taoista gyógyító gyakorlatok igyekeztek megőrizni a test egészségét, és hosszú életet kínáltak mindazoknak, akik a gyakorlataikat és életfelfogásukat elsajátították és rendszeresen gyakorolták.
A Daru gyakorlata
Kínában létezik a daru egy különleges fajtája.
Akár nőstény, akár hím, piros mérgező tarajáról lehet felismerni. Az életük során a tarajukban összegyűjtött mérgek nagyon veszélyesek. A régi időkben a magas rangú tisztek azzal akarták hűségüket bizonyítani , hogy megmutatták , képesek e tarajt a nyakuk vagy a karjuk körül viselni. Akinek sikerült, oly nagy tiszteletet vívott ki, hogy minden bűnét megbocsátották, és nem került bíróság elé. Ám ha később valami bűnt követett el, úgy lett öngyilkos, hogy a mérgező taréjt megnyalta. Olyan erős a méreg, hogy bármilyen erős embert is néhány perc alatt megöl.
Pedig ez a méreg áthaladt a daru testén , és nem ártott neki . Sőt, a vörös tarajos daru hosszú életéről volt híres.
A daru étkezési szokásainak ismeretében , mely sok mérgező anyagot, döntően kétéltűeket és bogarakat tartalmazott, a fentiek legalábbis meglepőek.Pedig - több vizsgálat bizonyítja - ez magyarázza a daru hosszú életét.Eleinte úgy gondolták, hogy emésztési rendszerük nagyon erős lévén, a méreg semmilyen belső szervet nem érintett, később azonban megállapították, hogy emésztőrendszerük nagyon hasonlít az olyan madarak emésztéséhez, amelyek nem viselik el a mérget.
Más okot kerestek hát a régi taoisták, és rájöttek, hogy a daru állásának, annak, hogy az egyik lábát összehajtva a gyomrához szorítja, míg a másik egyenes marad, köszönheti különleges képességét , és kidolgozták a daru gyakorlatot.
Azzal, hogy a daru az egyik lábát gyomrához és az emésztőszervekhez nyomja, serkenti az emésztést, a légzést és a keringést. Amikor az ember ugyanezt a helyzetet felveszi, az eredmény azonos.Miután az emberi szervezetben a bélrendszer önkéntelen szerv, amelyet külső gyakorlattal nem lehet elérni,az állat utánzásával a lehető legjobbat tesszük az emésztésnek.Az emberek utánozzák a darut úgy , hogy állva maradnak, és egyben masszírozzák az emésztőszerveket és a bélrendszert.
Az ember mindig sokat szenvedett az alhasi akut vagy krónikus fájdalomtól : szorulástól, hasmenéstől, ulkusztól ( fekély) , bélgyulladási fájdalmaktól, vastagbélbajoktól , csak hogy néhányat említsünk. mindegyik betegségnek egyetlen oka volt, : az emésztőszervek gyengesége . Amikor egy szövet vagy szerv gyengébb,sokkal fogékonyabb a betegségre , és minél gyengébb, annál erősebb a fájdalom.Mivel az emésztőrendszer az önkéntelen izmok működésének van alávetve, s azok ellenőrzése alatt áll, meg kell találni a módját, hogy az izmokat és a szerveket uralják. kényszeríteni kell a gyomrot, a belet és a vastagbelet arra, hogy úgy működjék, hogy erősödjön. Amikor lélegzetet veszünk, a tüdő kifelé duzzad, tehát a mellkas felé.
De a darugyakorlat arra kényszeríti a tüdőt, hogy lefelé terjeszkedjen, s így a belek összenyomódnak - befelé, az alhasi izmok felé feszülnek úgy, hogy egy kis gombócot alkotnak. Ez a mozdulat megszünteti a szorulást és elősegíti a tápanyagok feldolgozását, miközben serkenti a tüdő és a keringési rendszer működését.
Ennek következtében a szervezetbe bejutott mikrobáknak nincs megfelelő helyük, ahol letelepedjenek és szaporodjanak , mivel az ürítési folyamat túlságosan erős és rendszeres. Emellett a daru gyakorlat fokozza a szervek és a hasizmok felé irányuló vérkeringést , aminek következtében csökkenhet a koleszterin és a zsírfelhalmozás . A tüdőre gyakorolt jótékony hatás következtében csökken az asztma. Miután pedig a tüdő és a bőr együtt dolgoznak, a daruállás megoldhatja a bőrproblémákat , a gyulladásokat , kiütéseket .
A daru gyakorlatát három testhelyzetben , állva , ülve vagy fekve végezhetjük.
Íme az állógyakorlat :
A darugyakorlat álló helyzetben
Az egyensúlyérzés fejlesztésén kívül élénkíti az idegrendszert, erősíti a belső szerveket,a térd, a boka , a forgók és a medence hajlékonyságát. Fokozza a láb vérkeringését, csökkenti a görcsölésre való hajlamot, a visszereket és a hideg lábat .
1. Álljon fel, a lábai legyenek olyan szorosan egymás mellett, hogy sarkai és nagyujjai érintsék egymást.
2. Emelje az egyik lábát , és dörzsölje vele a másik lábikráját.
3. Fokozatosan emelje egyik lábát a másik mentén.5-10 cm-enként pihenjen, de folytassa a dörzsölést addig, amíg nem jut el a láb a másik comb külső részéig úgy, hogy a sarok a medence felé irányul, a lábujjak pedig a csípő forgójára néznek.
4. Ezután masszírozza a talpát a kezével. majd külön-külön masszírozza meg mindegyik lábujját, hogy gyorsítsa a keringést.
5. Lassan emelje a karjait a feje fölé , és vegyen levegőt. Érintse össze a tenyereit , amilyen szorosan csak lehetséges.
6. Normális lélegzés közben egyensúlyozzon ebben a helyzetben, amilyen hosszan bírja kellemetlen érzés nélkül.
7. Kilégzés közben eressze le a lábát és a karját , majd a másik lábbal ismételje meg a gyakorlatot.
8. Mégegyszer végezze el ezt a gyakorlatot mindkét lábbal.
Bizonyos, hogy eleinte nehéz lesz megtartani az egyensúlyt, de lassan megszokja ezt a pozíciót és sokkal egyszerűbbnek tűnik majd.Egyensúlyérzékének javítása sok haszonnal jár majd a mindennapi életben.
Forrás : Az öngyógyítás teljes rendszere
|