Daru a tai chi -ban
Zsuzsa 2009.11.08. 14:38
A daru a taoisták szent állata.
Nagy figyelemnek és tiszteletnek örvend nem csak Kínában,de szerte a világon a tai chival foglalkozók körében is.
A régi mesterek megfigyelték a daru mozgását, könnyedségét, kecsességét, lágyságát és beépítették a tai chi chi kung és formagyakorlatok rendszerébe.
Magának a tai chinak, mint mozgás- és harcművészeti formának a kidolgozását is a legenda szerint egy daru és egy kígyó egymással vívott harca ihlette.
A daru egyensúlyérzékét is igen figyelemre méltónak találták . Ez a madár képes fél lábon a ringatózó bambusz ágon megállni , aludni , és olyan finoman követni a hajladozó bambusz ág mozgását, hogy még nagyobb szélben sem esik le róla . Tökéletes egyensúlyérzékének és könnyed mozgásának köszönhetően a legszélsőségesebb helyzetekben is képes egyensúlyban maradni.
Repülése, gyönyörű szárny-mozgása egyben a felszabaduló , önmagára ébredt lélek könnyedségét , méltóságát , fenségességét is szimbolizálja.
A tai- chi chi kungban és formában is megtalálható elem a " Fehér daru kiterjeszti szárnyát ".
A forma elem végzése közben karjainkat az ég és a föld felé kitárjuk, oly finoman lágyan, mintha szárnyaink lebbennének, érezzük a mozdulat fenségét, könnyedségét, a kitágulás, kiterjedés felszabadulását és a helyzet nemes méltóságát.
Lábaink hamis állásban állnak, vagyis valójában fél lábon is stabilan, fenségesen állunk.
Akár e nemes madár.
A daru leggyakrabban csapatban repül, V alakban . Az együtt repüléshez fontos a fejlett csapatszellem, aminek alapja a megfelelő egymásra hangolódás, egymást érezni , segíteni, hogy a csapat elérhessen akár sok kilométerre levő távoli , tengerentúli céljához is .
A V alakban mindenkinek megvan a maga helye, ha a vezető kifárad ( a legnagyobb légellenállásban ő repül), fejlett szociális érzéküket mutatja , hogy váltják egymást .
A Daru gyakorlata ( Integrál tai chi )
A gyakorlat leírása:
Karokat a mellkas előtt vállszélességben felemeljük a fülek mellé, tenyerek lefelé néznek, közben belégzés (mintha a 2. csakrából energiát húznánk fel a 3. csakrába). A fej felett a tenyereket hagyjuk előre billenni. Közben a karok emelkedése felemeli a bal lábat (vízszintes comb). Tenyereket felfelé fordítjuk, ujjak egymás felé néznek, ezzel egy időben kinyújtjuk a bal lábat.
Karokat leengedjük oldal irányba (karok enyhén hajlítva), mintha végig simítanánk a falat magunk mellett, ezzel egy időben a nyújtott lábat letesszük kiindulási pozícióba a másik láb mellé, közben kilégzés.
Felváltva végezzük mindkét lábbal. Bal lábat emeljük először.
Mantrája:
Ismerd fel a vakfoltjaidat.
Légy nyitott az elfogadásra.
Légy finom és megbocsájtó.
Hatása:
A Daru formagyakorlata olyan pozitív energiát teremt, mely felhatalmaz minket a kicsi én – ego – korlátozása alóli szabadságra. Mikor a 3. csakra negatív energiával működik, akkor nagyon önmagunkba mélyedtek, önzők, egoisták vagy szűk látókörűek vagyunk. Nem látjuk meg mások szükségleteit vagy a világ gyönyörűségét.
A Daru gyakorlata átalakítja ezeket a negatív attitűdöket és nagyobb tudatosságot teremt mások felé, több önfeláldozást, szerénységet, törődést és bátorságot ad az elégedettséghez.
Fizikailag a gyakorlat fejleszti az egyensúlyt a máj, a lép és a tüdő működése között, valamint erősíti az immunrendszert.
Filozófiai háttere:
A Daru szimbolizálja a szabadságot, az egyensúlyt, a nyugalmat és a békét. Segít túllépni a határokon, a világi dolgokon, amik az egóhoz kapcsolódnak. A Daru segítségével egy új perspektívából vagyunk képesek látni a dolgokat.
/ Forrás : Integral Tai Chi /
|