Táplálkozás : Táplálkozási rendszerek - egészséges táplálkozás- életművészet |
Táplálkozási rendszerek - egészséges táplálkozás- életművészet
Zsuzsa 2009.07.08. 18:55
Sok korban foglalkoztak az egészséges táplálkozással, számos bölcs gyógyító, tanító és filozófus kutatta az egészséges táplálkozás alapjait.
Minden kultúrának megvoltak a maga életmódbeli tanácsai, szokásai és megvoltak annak a szabályai is, hogy az adott közösségben mit egyenek az emberek, hogyan táplálkozzanak , hogy egészségesek maradjanak. Nemcsak gyógyító könyvekben találkozhatunk táplálkozási tanácsokkal, de vallási szokások is gyakran megjelölték milyen ételt fogyasszanak és hogyan készítsék el azt a közösségbe tartozó emberek.
Így az évezredek során különböző kultúrák és korok több száz táplálkozási rendszert dolgoztak ki .
Ezek áthagyományozódtak ránk és bizony nehéz megmondani, a mai kor emberének mi az ami jó és valóban használ ?
A mai korban egyre nagyobb figyelmet fordítunk az egészséges életmódra és egészséges táplálkozásra, egyre nagyobb az igényünk arra, hogy a táplálkozásban is tudatosabbá váljunk .
Ezért a régi rendszerek mellett, rengeteg mai táplálkozási rendszer is született . Sőt egyenesen divatba jött egészségesen táplálkozni , különböző diétákat követni , egészségesen , zsír- , liszt-, só -,vagy cukormentesen főzni , étkezni.
Hihetetlen az információözön, ami ránk zúdul a táplálkozás, főzés , étkezés kapcsán .
Úton- útfélen tudja valaki hogy mit kell ( !) enni és mit nem szabad . Mi káros és mi egészséges.
Egyik ember egyik rendszer álláspontját hangoztatja fennen, a másik a másikét -
Az egyik védikusan táplálkozik, a másik a makrobiotikára esküszik . Az egyik olyan diétát folytat,ami szigorúan tiltja a húst, a másik megenged egy keveset , a harmadik pedig a húst hússal ( és zöldséggel ) javasolja , mert ettől lesz karcsú az alak . Ellenben a cukrot kiáltja ki közellenségnek vagy a sót és a lisztet , különösen , ha fehér .
Van aki elválasztó diétát tart és egyik nap csak szénhidrátot eszik másnap csak fehérjét és így tovább. Van aki szerint délelőtt csak gyümölcsöt szabadna ennünk , más a bőséges reggelire esküszik. Egyesek szerint naponta 5x kell ennünk, más szerint csak 6 óránként szabadna .
Van akik csak nyers ételt esznek , mert ebben a legtöbb a vitamin , másik rendszer az ételt csak párolva javasolja, mert így megkönnyíti az emésztést. Vércsoportdiéta és lúgosítás , vega étrend és tejtermék stop .
A végtelenségig folytathatnánk a sort .
Minden rendszerben rengeteg jó dolog van ,hasznos tanács , tudományos magyarázat .
Mégis mit tegyen az ember, ha úgy dönt, mától egészségesen akar táplálkozni ? Melyik rendszert kövesse , melyik magyarázat az igaz ?
Mindegyik és egyik sem .
Mindegyik jó, de egyik sem szentírás . Ugyanis különbözőek vagyunk . Minden ember más és más. És minden szervezetnek adott pillanatban is más és más a jó.
Első lépésként érdemes azt a táplálkozási rendszert választani, ami elhatározásunk után legelőször az utunkba akad , és nem érzünk magunkban ellenállást iránta.
Érdemest ezt a rendszert úgy kezelni, hogy ez legyen az alap . És ebből kiindulva kifejleszteni azt az érzékenységünket, amivel ösztönösen érezni kezdjük, mi nekünk a jó .
Gyermekként még legtöbbünk tudta ezt, felnőttkorunkra ez áldásosan kinevelődött belőlünk.
Most újra merjünk odafigyelni arra, most éppen mit kívánunk ?
Mindig az az étel a legjobb, amit adott helyzetünkben meg tudunk emészteni .
Ez sok mindentől függ. Hogy milyen az alkatunk, anyagcseretípusunk, életkorunk , adott lelkiállapotunk . Milyen napszakban étkezünk , milyen terhelés , fizikai vagy szellemi előtt állunk éppen . Mennyi a mozgás az életünkben , különösen a jó levegőn . Mennyire vagyunk stresszesek , éppen mennyire tesszük ki magunkat külső vagy belső stresszhatásoknak . Mennyit rágódunk, örlődünk dolgokon .De attól is függ , milyen a földrajzi környezetünk , az évszak, időjárás , fogyó vagy telő Hold van éppen , vagy milyenek családunk szokásai , lehetőségei , esetleg milyenek vallási szokásaink, és még ezernyi más dologtól , amiről esetleg nem is tudunk .
Ezért a választott diétát mindig merjük felülírni saját érzéseinkkel , azzal amit belsőnk kíván.
Ha az étellel kellemesen eltelünk, később frissebbnek, erősebbnek érezzük magunkat , akkor jó úton járunk. Az egészséges táplálkozásnál nincs igazán egészséges vagy egészségtelen étel . Akkor jó az étel, ha az egyensúlyunkat szolgálja. Ezt pedig a közérzetünk , külsőnk változása , és a megérzéseink megmondják nekünk .
Ha hallgatunk a megérzéseinkre , bármely rendszert is választottuk, a saját egyensúlyunk kialakítását célozzuk meg vele . Még a cukormentes diétát is néha felülírhatjuk cukorral , a húsmentes diéta mellett is ha úgy érezzük ehetünk húst ., és a zsír sem minden esetben közellenség . Sosem tudhatjuk, hogy akkor szervezetünk egyensúlya éppen milyen tövényt követel meg . Nem biztos hogy mindig olyan magyarázata van ezeknek a felülírásoknak amit mi ismerünk . Szervezetünk összetett rendszer és a világunk is ezerszínű .Nem kell mindig mindent tudományosan is értenünk . Az étkezés nemcsak tudomány, de művészet is . Ha így táplálkozunk , egészséges kereteken belül belsőnk finom jelzéseire hallgatva , fogva a folyton változó adást , követve az intuíció ezernyi színű fonalát , a táplálkozás is átalakítható művészetté, az étkezés művészetévé , életünk művészetévé.
|